Jest źle, ale czy musi być jeszcze gorzej?

Fachowcy biją na alarm! Sprawność fizyczna dzieci i młodzieży drastycznie spada. Niektórzy łapią się za głowę. Inni w tym czasie mówią, że nie każdy jest typem sportowca i nie wszyscy muszą kochać sport.
I mają rację, bo jedna z zasad aktywności fizycznej mówi o dobrowolności. Idąc tym tropem myślenia można powiedzieć, że nie każdy jest matematykiem, polonistą czy muzykiem, a jednak te przedmioty szkolne mają się dobrze i wciąż należą do tych, z których warto mieć dobre oceny.
Porównajmy:
– w 1974 roku dzieci potrafiły zwisać na drążku przez 24 sekundy- dziś tylko 8
– skok w dal z miejsca: 129 cm kiedyś, a obecnie około 100 cm
– bieg na 600 m to różnica prawie 40 sekund (zwróćmy uwagę na jak krótkim dystansie!!!).
88% dzieci w klasach I-III nie potrafi zrobić przewrotu w przód, a 57% nie umie skakać na skakance….Smutne? Dla nas tak!
Oczywiście nie każdy jest typem sportowca, ale zapominamy o tym, że sport to coś więcej niż dbałość o sprawność fizyczną. Dla najmłodszych dzieci sport i ruch (szczególnie w formie zabaw) to także zdrowie psychiczne, lepsze kontakty społeczne, a co za tym idzie umiejętności komunikacyjne, funkcjonowanie w grupie, a nawet umiejętność rozwiązywania problemów. Lepsza koordynacja ruchowa w przyszłości ułatwi codzienne życie- i tu świetny przykład, chociażby w przypadku prowadzenia samochodu, gdzie lewa ręka, lewa noga oraz prawa ręka i prawa noga w tym samym czasie wykonują inne czynności. Długo można by jeszcze wymieniać zalety i mówić dlaczego warto. Właśnie o to „walczymy” na naszych zajęciach „Mały Mistrz Sportu”. Chcemy żeby po pierwsze zaszczepiać w dzieciach miłość do aktywności fizycznej, chociaż wiemy, że z większości uczestników naszych zajęć nie wyrosną członkowie kadr narodowych (ale kto wie). Po drugie chcemy aby świadomość rodziców w tym zakresie rosła. I tu mamy apel: Drodzy Rodzice!!! Wasze dzieci mogą nauczyć się wielu czynności (min. języków obcych) i posiąść wiedzę w wielu tematach nawet w życiu dorosłym (jeżeli zajdzie taka potrzeba). Natomiast rozwój fizyczny i mentalny związany z ruchem oraz sportem jest dla nich tu i teraz. Nie zaprzepaszczajmy tej szansy, bo jak widać po statystykach i tak jest już źle. Jednak nie znaczy to, że musi być jeszcze gorzej.