STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH w „Sport i Kultura” dla Mały Mistrz Sportu
- Podstawową zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników projektu Mały Mistrz Sportu i osoby współpracujące z Mały Mistrz Sportu (wolontariusze, praktykanci) jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dzieci przemocy w jakiejkolwiek formie. Standardy ochrony małoletnich obowiązują wszystkich pracowników Mały Mistrz Sportu i osoby współpracujące z Mały Mistrz Sportu i zawierają wytyczne dotyczące postępowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa i dobra dzieci. Standardy ochrony małoletnich obejmują:
- Procedury kontroli pracowników przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w zakresie spełniania przez nich warunków niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości.
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikiem.
- Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
- Procedurę składania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadomienia Sądu Opiekuńczego.
- Zasady udostępniania pracownikom, małoletnim i ich opiekunom standardów do ich stosowania.
- Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowań niedozwolonych.
- Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi w internecie oraz utrwalonymi w innej formie.
- Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
Rozdział I
OBJAŚNIENIE TERMINÓW
- Pracownikiem Mały Mistrz Sportu jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.
- Osoby współpracujące z Mały Mistrz Sportu to wolontariusze i praktykanci odbywający praktykę instruktorską.
- Małoletnim jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
- Opiekunem małoletniego jest osoba uprawniona do jego reprezentacji, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
- Zgoda rodzica małoletniego oznacza zgodę co najmniej jednego z jego rodziców. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Rodzinno-Opiekuńczy.
- Przez krzywdzenie małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na jego szkodę przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika Mały Mistrz Sportu, lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie.
Krzywdzeniem jest:
Rozdział II
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA OBJAWY KRZYWDZENIA DZIECI
- Pracownicy Mały Mistrz Sportu w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i objawy krzywdzenia małoletnich.
- Każdy pracownik Mały Mistrz Sportu, który zauważy lub podejrzewa, że uczeń jest krzywdzony zobowiązany jest zareagować, a w sytuacji koniecznej udzielić pierwszej pomocy.
- Wszyscy pracownicy Mały Mistrz Sportu, którzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęli informację o krzywdzeniu dziecka trenującego w klubie lub inne informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- Pracownicy zobowiązani są do troski o bezpieczeństwo małoletnich zgodnie ze swoimi kompetencjami, obowiązującym prawem oraz przepisami wewnętrznymi klubu.
Rozdział III
PROCEDURY KONTROLI PRACOWNIKÓW PRZED DOPUSZCZENIEM DO PRACY Z MAŁOLETNIMI W ZAKRESIE SPEŁNIANIA PRZEZ NICH WARUNKÓW NIEKARALNOŚCI ZA PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO WOLNOŚCI SEKSUALNEJ I OBYCZAJOWOŚCI.
- „Sport i Kultura” – właściciel firmy weryfikuje w Rejestrze sprawców przestępstw seksualnych każdą osobę przed dopuszczeniem jej do pracy z trenującymi dziećmi.
- Wszyscy pracownicy, praktykanci, wolontariusze mają obowiązek stosować Standardy ochrony małoletnich.
Rozdział IV
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIMI A INSTRUKTOREM
Zasady bezpiecznych relacji z małoletnim określają, jakie zachowania i praktyki są niedozwolone w pracy z dziećmi. Zasady bezpiecznych relacji są dostosowane do realiów funkcjonowania Mały Mistrz Sportu i dotyczą następujących obszarów:
Bezpośredni kontakt z małoletnim oparty jest na poszanowaniu jego intymności i godności. Przykładowe formy takiego kontaktu, to:
Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub noszące znamiona:
Komunikacja nie powinna:
Pracowników obowiązuje obiektywizm, sprawiedliwość, bezinteresowność i szacunek w traktowaniu oraz ocenie każdego ucznia bez względu na pochodzenie, rasę, wyznanie i narodowość. Równe traktowanie oznacza, że niedozwolone jest:
Transport, przemieszczanie się i warunki noclegowe:
Dyscyplinowanie małoletniego definiowane jako narzędzie „informacji zwrotnej” komunikujące uczniom, że ich postawa w danej sytuacji nie jest właściwa, sprzeczna z oczekiwaniami i/lub nieefektywna wiąże się ze stawianiem granic, kształtowaniem trwałego system wartości, adekwatnego poziomu samooceny oraz umiejętności podejmowania trafnych decyzji. Niedopuszczalne są wszelkie formy dyscyplinowania mające na celu upokorzenie, poniżenie oparte na wykorzystywaniu przewagi:
Rodzice i opiekunowie prawni uczniów mają prawo do wszelkich informacji na temat funkcjonowania dziecka w trakcie treningów, w trakcie obozów, wycieczek i innych wydarzeń organizowanych przez Mały Mistrz Sportu. Informacje na temat dziecka udzielane są jedynie jego rodzicom lub opiekunom prawnym.
Rozdział V
ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA MAŁOLETNIEGO LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNEGO
- Zakres zadań poszczególnych pracowników klubu w przypadku podejrzenia lub uzyskania informacji, że małoletni uczeń jest krzywdzony:
- a) Właściciel „Sport i Kultura”:
- b) Instruktor/Trener:
- e) Niepedagogiczni pracownicy Mały Mistrz Sportu:
- Procedura postępowania w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy domowej: − Przyjęcie informacji o podejrzeniu krzywdzenia dziecka, sporządzenie notatki służbowej.
- W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa Właściciel „Sport i Kultura” powiadamia policję lub prokuraturę.
- W przypadku zaniedbywania dziecka, poniżania, upokarzania, ośmieszania dziecka, wciągania dziecka w konflikt dorosłych, manipulowania nim, Właściciel „Sport i Kultura” powiadamia sąd lub zespół interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- Procedura postępowania w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy ze strony pracownika Mały Mistrz Sportu:
- Procedura interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka przez rodzica lub członka rodziny innego ucznia:
- Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez inne dzieci:
- Procedura postępowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy:
- wyjaśnić zdarzenie i ewentualnie ustalić sprawcę,
- porozmawiać z poszkodowanym dzieckiem (zapewnić wsparcie psychiczne, poradę),
- porozmawiać ze sprawcą, ustalić okoliczności zajścia, zobowiązać ucznia do zaprzestania takiego postępowania i usunięcia materiałów z sieci,
- powiadomić opiekunów poszkodowanego o zdarzeniu,
- powiadomić opiekunów sprawcy o zajściu, omówić z nimi zachowanie dziecka,
- zaproponować pomoc psychologiczno-pedagogiczną (poszkodowany, sprawca), jeżeli jest taka potrzeba.
- Procedura postępowania wobec dziecka z zaburzeniami psychicznymi, które zachowuje się agresywnie w stosunku do innych lub siebie:
Rozdział VI
PROCEDURA SKŁADANIA ZAWIADOMIENIA O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO ORAZ ZAWIADOMIENIA SĄDU OPIEKUŃCZEGO
W przypadku uzyskania informacji, że dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, jest ofiarą przemocy w rodzinie, należy podjąć następujące kroki:
- Instruktor/trener powinien sporządzić notatkę służbową i przekazać uzyskaną informację Właściciel „Sport i Kultura”.
- Instruktor/trener powinien przeprowadzić rozmowę z dzieckiem w celu potwierdzenia faktu krzywdzenia, poinformować go o tym, jakie działania jest zobowiązany podjąć i upewnić się, że dziecko będzie w dotychczasowym miejscu zamieszkania bezpieczne na czas prowadzonych działań. Następnie instruktor/trener stara się przeprowadzić z rodzicami/opiekunami rozmowę, informuje o zamiarze podjęcia określonych działań i przedstawia propozycję ustalenia planu bezpieczeństwa.
- Instruktor/trener sporządza opis sytuacji dziecka na podstawie rozmów dzieckiem i rodzicami oraz plan bezpieczeństwa (pomocy dziecku), który uwzględniałby sposoby zapewnienia dziecku bezpieczeństwa oraz opis wsparcia, jakie Mały Mistrz Sportu może mu zaoferować, a także informację o specjalistycznych palcówkach pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
- Właściciel „Sport i Kultura” informuje o obowiązku Mały Mistrz Sportu zgłaszania do prokuratury oraz do sądu rodzinnego i nieletnich przemocy wobec małoletniego.
- Jeżeli rodzice odmawiają współpracy lub odmawiają podjęcia działań proponowanych przez Mały Mistrz Sportu, Właściciel „Sport i Kultura” niezwłocznie składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rodzinnego i nieletnich. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji.
Rozdział VII
ZASADY UDOSTĘPNIANIA PRACOWNIKOM, MAŁOLETNIM I ICH RODZICOM/OPIEKUNOM STANDARDÓW DO ZAZNAJOMIENIA I STOSOWANIA
- Standardy ochrony małoletnich są udostępniane pracownikom Mały Mistrz Sportu, małoletnim i ich opiekunom na żądanie.
- Standardy są zamieszczone na stronie internetowej mistrzsportu.pl.
- Każdy pracownik ma obowiązek zapoznać się z standardami po zawarciu umowy o pracę / umowy zlecenie.
- Zapoznanie się z standardami pracownicy Mały Mistrz Sportu potwierdzają podpisem.
- Rodzice/opiekunowie małoletnich zapoznawani są standardami na początku roku szkolnego (podczas zapisu dziecka na zajęcia sportowe Mały Mistrz Sportu w aplikacji LibrusGo).
Rozdział VIII
WYMOGI DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWAŃ NIEDOZWOLONYCH
- Naczelną zasadą relacji między małoletnimi jest postępowanie z szacunkiem, przy uwzględnianiu godności i potrzeb wszystkich małoletnich. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec innego małoletniego w jakiejkolwiek formie.
- Ćwiczącym w Mały Mistrz Sportu nie wolno używać przemocy, znęcać się nad uczniami słabszymi, używać wulgarnego, obraźliwego języka.
- Ćwiczącym nie wolno wzajemnie się zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać. Nie wolno krzyczeć na innych małoletnich.
- Ćwiczący powinni szanować prawo innych ćwiczących do prywatności.
- Ćwiczącym nie wolno używać wulgarnych słów, gestów i żartów, czynić obraźliwych uwag, nawiązywać w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywać wobec innych uczniów przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
- Nie wolno utrwalać wizerunku innych ćwiczących (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) w sytuacji, gdy nie wyrazili oni na to zgody i w sytuacjach, które mogą ich zawstydzić lub obrazić.
- Ćwiczącym nie wolno proponować kolegom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, a także używać ich w obecności innych uczestników treningów.
Rozdział IX
ZASADY USTALANIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA
- Rozpoznanie sygnałów wskazujących na krzywdzenie małoletniego.
- Sprawdzanie sygnałów poprzez zbieranie dodatkowych informacji.
- Potwierdzenie sygnałów z innych źródeł. W celu zweryfikowania podejrzeń, że dziecko jest krzywdzone, należy przeprowadzić rozmowy z osobami z jego otoczenia np. rodzicami, rodzeństwem.
- Analiza zebranych informacji – diagnoza problemu krzywdzenia dziecka. Po zebraniu i analizie informacji należy ocenić zagrożenia i możliwości wsparcia dla dziecka.
- Zaplanowanie i przeprowadzenie interwencji w przypadku potwierdzenia krzywdzenia dziecka. Procedury postępowania zostały opisane w rozdziale V.
- Działania prawne polegają na zgłoszeniu sprawy policji, prokuraturze, sądowi.
- Zadania Mały Mistrz Sportu w pomocy dziecku krzywdzonemu:
Rozdział XI
MONITORING STOSOWANIA STANDARDÓW
- Osobą odpowiedzialną za monitorowanie realizacji standardów ochrony małoletnich jest każdy instruktor / trener prowadzący zajęcia.
- Właściciel „Sport i Kultura” odbiera zgłoszenia dotyczące problemów związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa dzieci; reaguje na te zgłoszenia, konsultuje w miarę potrzeb z innymi podmiotami; w uzasadnionych przypadkach może zgłaszać sprawy odpowiednim służbom (MOPS, GOPS, policja, sąd rodzinny, prokuratura).
- Instruktor/ trener na bieżąco zbiera opinie rodziców, prawnych opiekunów i dzieci o rezultatach realizacji polityki.
- Pracownicy, rodzice, zawodniczki mogą proponować zmiany w standardach ochrony małoletnich oraz wskazywać na naruszenia w Mały Mistrz Sportu ustalonych zapisów.
- Właściciel „Sport i Kultura” wprowadza niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom nowe brzmienie standardów ochrony małoletnich.
Rozdział XI PRZEPISY KOŃCOWE
Standardy ochrony małoletnich wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich w „Sport i Kultura” dla projektu Mały Mistrz Sportu ………………………………………………
miejscowość, data
OŚWIADCZENIE O ZNAJOMOŚCI I PRZESTRZEGANIU ZASAD ZAWARTYCH W STANDARDACH OCHRONY MAŁOLETNICH dla projektu Mały Mistrz Sportu
Ja, ………………………………………………………………………………………………………………………………….
oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Małoletnich stosowanymi w Mały Mistrz Sportu oraz deklaruję, że będę ich przestrzegać.
………………………………………….
Podpis
Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich w „Sport i Kultura” dla projektu Mały Mistrz Sportu
………………………………………………
miejscowość, data
OŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI
Ja, ……………………………………………………………………………………………………………………
oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
…………………………………………….
Podpis
Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich w „Sport i Kultura” dla projektu Mały Mistrz Sportu
KARTA INTERWENCJI OBOWIĄZUJĄCA W Mały Mistrz Sportu
Imię i nazwisko dziecka |
||
Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) | ||
Osoba zgłaszająca interwencję | ||
Opis działań podjętych przez
„Sport i Kultura” |
Data | Działanie |
Spotkania z opiekunami małoletniego | Data | Działanie |
Załącznik nr 4 do Standardów Ochrony Małoletnich w „Sport i Kultura” dla projektu Mały Mistrz Sportu MONITORING STANDARDÓW – ANKIETA DLA PRACOWNIKÓW Mały Mistrz Sportu Standardy Ochrony Małoletnich
Lp. | Odpowiedz na poniższe pytania | Tak | Nie |
1. Czy znasz standardy ochrony małoletnich obowiązujące w MMS? | |||
2. Czy znasz treść dokumentu „Standardy Ochrony Małoletnich w MMS? | |||
3. Czy uważasz, że potrafisz rozpoznać syndromy krzywdzonego dziecka? | |||
4. Czy wiesz, w jaki sposób zareagować na symptomy krzywdzenia dziecka? | |||
5. Czy zaobserwowałeś naruszenie zasad określonych w Standardach oraz w pozostałych regulaminach i procedurach przez innego pracownika MMS? | |||
6. Czy masz uwagi / sugestie / przemyślenia związane z funkcjonującymi w MMS?
„Standardami Ochrony Małoletnich”? (Jeżeli tak, opisz je w tabeli poniżej). |
|||
7. Czy jakieś działanie związane z przyjęciem Standardów jest odbierane jako trudne lub niechętnie podchodzisz do jego realizacji z innych powodów? | Czy jakieś działanie związane z przyjęciem Standardów jest odbierane jako trudne lub niechętnie podchodzisz do jego realizacji z innych powodów? | ||
JEŚLI NA KTÓREŚ Z PYTAŃ W ANKIECIE MONITORING STANDARTÓW ODPOWIEDZIAŁEŚ TAK | |||
NAPISZ: Jakie zasady zostały naruszone? | |||
NAPISZ: Jakie działania podjąłeś? | |||
NAPISZ: Czy masz jakieś sugestie lub propozycję poprawy obowiązujących standardów? |
Skontaktuj się
z nami
Chcesz, żeby Twoje dziecko poznało świat aktywności fizycznej? Zaproś naszego animatora na swoje wydarzenie.
Łukasz Łukaszewski
Telefon: +48 692 880 929
Adres e-mail: lukasz@mistrzsportu.pl